Historie práskání bičem

PROGRAMY S BIČI
KALENDÁŘ
ČASOPIS
PARTNEŘI
KONTAKTY

BIČAŘSKÁ SETKÁNÍ SE SPOLKEM KELTOVINY
Historie práskání bičem

facebook spolku Keltoviny

LOGO SPOLKUDalší setkání bičařů na Horním hradě již brzy


XXV. Velká cena Indiana - 30. července 2022
   Na začátku roku 2022 jsme byli přizváni ke spolupořádání 25. ročníku soutěže Velká cena Indiana, kterou jsme měli ještě obohatit o setkání bičařů a dovymyslet doprovodný program. Máme rádi výzvy a s touhle jsme s chutí souhlasili. Do doprovodného programu se nám velice rychle podařilo domluvit italské bičaře, kteří pozvání na setkání přijali… Po měsících příprav přišel den D.
   Již od pátka silně pršelo a zlepšení bylo v nedohlednu. Celý sobotní program se postupně posouval a nebylo jasné, kdy bičaři vyrazí ke svým terčům… Dopoledne proběhla alespoň přednáška o historii v Muzeu bičů. Naštěstí se po poledni začaly trochu roztahovat mraky a soutěže se mohly rozběhnout. V průběhu celého odpoledne soutěžily nejdříve děti, poté se ženy střídaly s muži v práskání na rozličné cíle, ať už horizontální nebo vertikální… Špagety, špejle, kelímky i patrony létaly vzduchem co to šlo – u někoho více, u někoho méně.
   V podvečer přišlo asi to nejzajímavější z celého dne, a to ukázky s jedním a pak s dvěma biči následované volnou show… Vskutku mezinárodní show začala svým vystoupením Kateřina Michalková se svým strýcem Pavlem „Pedro“ Michalkem (který na VC Indiana soutěžil již před mnoha lety). Další vystoupení si připravili pro nás soutěžící ze Slovenska a to Branislav „Brain“ Kohút s partnerkou Zuzanou „Foxy“ Zatrochovou, kdy předvedli veselou scénku ze života kovboje a ukázali prakticky většinu možných westernových aktivit – práskání bičem, žonglování s kolty atd… Až z daleké Itálie nám přivezl Andrea „Fosco“ Foschini skupinu Rimini Dance Company, která se zabývá italským folklorním práskáním bičem, se kterou předvedl skvělou show s biči. Závěr patřil ukázce, co vše jde hodit a vrhnout (nože, sekery, hřebíky, …) a trefit (balónky) na dřevěnou desku, kterou předvedl Dušan „MacGyver“ Dvořák a Jozef „Čierny vlk“ Ružinák.
   Pak následovalo spočítání bodů za jednotlivé soutěže, vyhlášení výsledků, seminář práskání s italskými biči Frusta a volná zábava do brzkých ranních hodin.


Velká cena Indiana 2022
Fotografie naleznete na našem facebooku - VC Indiana 2022.

2. Biče na Horním hradě - 22. května 2022
   Od posledního setkání uplynul půlrok a my jsme se opět sešli na Horním hradě. Řada bičařů přijela již na sobotní Dětský den, kde jsme měli naší Miniškoličku práskání bičem. Tak by se dalo říct, že setkání bylo dvoudenní, ale nebylo - celý připravený program probíhal až v neděli 22. května. Po dopolední prezentaci „nových“ informací o tradicích spojených s práskáním bičem na našem území, jsme se přesunuli pod hradní věž, kde byly připraveny k vyzkoušení „netradiční“ a zajímavé biče ze světa. Přesněji řetězový bič z Číny, bič ze Slovinska a další… V přestávce proběhl oběd a také přednáška o historii práskání bičem pro návštěvníky hradu, a pak následovalo volné práskání a předávání zkušeností mezi bičaři navzájem. Celkem se nás sešlo 15. Což je velmi slušná banda 😊


2. Biče na Horním hradě
Fotografie naleznete na našem facebooku - 2. Biče na Horním hradě.

1. Biče na Horním hradě - 16. října 2021
   V sobotu 16. října 2021 jsme se zhruba po půlročních přípravách přesunuli do Karlovarského kraje, kde proběhla naše akce Biče na Horním hradě. Již od brzkých ranních hodin se bičaři na hrad sjížděli a na desátou hodinu vše vypuklo. Nejprve proběhla krátká přednáška o historii práskání bičem na našem území a tradicích s ním spojené. Po ukončení a krátké diskuzi jsme se přesunuli pod věž, kde proběhla dovednostní soutěž v trefení brčka mezi koleny dobrovolníka. Ten se bohužel nenašel, tak alespoň posloužily kalhoty. Program jsme zakončili hromadným práskáním a vzájemným zdokonalováním se v práskání bičem. Vše se na Horním hradě líbilo (alespoň doufáme) a všichni jsme se shodli na tom, že příští rok určitě v setkávání budeme pokračovat. Hradní pán, Pavel Palacký, byl také s průběhem spokojen a přislíbil nám zapůjčení hradu i na rok 2022... My mu tímto děkujeme za možnost uspořádat akci v letošním roce.


1. Biče na Horním hradě
Fotografie naleznete na našem facebooku - 1. Biče na Horním hradě.

PISTOLNICKÁ SHOW, KOLT SHOW, WESTERN SHOW, PRÁSKÁNÍ BIČEM, KELTOVINY, KEJKLÍŘI, ŠERMÍŘI, SHOW S BIČI,
KOVBOJOVÉ, INDIÁNI, COUNTRY TANCE, LINE DANCE, PRODUKCE, DĚTSKÉ DNY, SLAVNOSTI, DALŠÍ PROGRAM, KULTURNÍ PROGRAM
BIČ, PISTOLE, ČERTI, POHÁDKY, RADAMBUK, SPOLEK, SDRUŽENÍ, KROUŽKY, KURZY, MINIŠKOLIČKA, DĚTI, MLÁDEŽ, ZÁBAVA
1999, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, škola